«Nature Aging» ilmiy jurnalida Syurix universitetining Geriatriya va qarishni tadqiq qilish bo’limidan professor Xayke A. Bishoff-Ferrari va Altos Labs Limited, Kembrijdan professor Stiv Horvath boshchiligidagi tadqiqotchilar endi vitamin D3, omega-3 yog’ kislotalari va oddiy uy mashg’ulotlari dasturining (SHEP) DNK metillanishiga (DNAm) ta’sirini o’rganish natijalarini chop etishdi. Epigenetik DNK metillanishi biologik qarishni baholash uchun ishonchli modifikatsiya sifatida tanilgan.
Ushbu tadqiqotning ma’lumotlari uch yil davomida ushbu aralashuvlar ta’sirini o’rgangan ko’p markazli, tasodifiy, nazoratli DO-HEALTH tadqiqotining 777 ishtirokchisi haqida post-xok tahlillarga asoslangan. Umumiy DO-HEALTH tadqiqotiga jami 2157 nafar ishtirokchi kiritildi.
Boshqa narsalar qatorida omega-3 yog’ kislotalari infektsiya darajasini 13 foizga va yiqilish holatlarini 10 foizga kamaytirgan, shuningdek, omega-3 yog’ kislotalari va vitamin D3 qo’shimchasi va uy mashg’ulotlari dasturi (SHEP) yordamida umumiy foyda sezilarli bo’lgan, ishtirokchilarning zaifligi 39 foizga va invaziv saraton holatini 61 foizga uch yil kuzatuv davrida kamaytirgan.
Омега-3 жирные кислоты могут замедлить старение
© Getty Images/VickyRu
Tadqiqot dizayni murakkab bo’lib, ishtirokchilar sakkizta davolash guruhidan biriga biriktirilgan:
– Plasebo guruhi
– Kunlik 2000 ME vitamin D3 bilan vitamin D3 guruhi
– Kunlik 1 g omega-3 yog’ kislotasi bilan Omega-3 guruhi
– Haftasiga 3 marta 30 daqiqalik mashg’ulot bilan SHEP guruhi
– Vitamin D3 va omega-3 guruhi
– Vitamin D3 va SHEP guruhi
– Omega-3 va SHEP guruhi
– Uchta aralashuvga ega guruh.
– Ishtirokchilarning yoshi 70 yosh va undan katta edi va barcha DNAm ma’lumotlari ham boshlanishida (boshlanish darajasi) va tadqiqot yakunida, uch yildan so’ng ham mavjud edi.
Uchdan to’rt oygacha sekinroq qarish
Yangi chop etilgan qismiy tahlil natijalari shuni ko’rsatadiki, faqat omega-3 qo’shilishi to’rtta turli DNAm soatlarini – PhenoAge, GrimAge, GrimAge2 va DunedinPACE – sekinlashtiradi. Uchta aralashuvning hammasi qo’llanilganda (omega-3, vitamin D3 va SHEP) fenotipik qarish (PhenoAge) ustida qo’shimcha ijobiy ta’sirlar ko’rsatdi. Umumiy standartlashtirilgan effektlar 0,16 dan 0,32 birlikka qadar bo’lgan, bu esa biologik qarishning 2,9 oydan 3,8 oyga sekinlashuviga mos keladi.
Kovariatsiyalar tahlili yordamida davolash guruhi va nazorat guruhi o’rtasidagi DNAm natijalaridagi o’zgarish taqqoslandi, ularda xronologik yosh, jins, oldingi yiqilishlar, tana massasi indeksi va tadqiqot joyi hisobga olindi. O’lchovlarning solishtirilishi ma’lumotlarning standartlashtirilgan moslashtirishlari orqali ta’minlandi.
Bundan tashqari, tadqiqotchilar metabolik tartibga solinishi mumkin bo’lgan o’zgarishlarni aniqlash uchun GrimAge soatlariga asoslangan yetti DNAm asosidagi plazma oqsillar (PAI-1, leptin, TIMP-1, B2M, ADM, sistatin C, GDF-15) surrogat markerlarini o’rgandilar.
Yallig’lanish va moddalar almashinuviga ehtimol ijobiy ta’sir
Tadqiqot omega-3 yog’ kislotalarining epigenetik qarish jarayonlariga xos ta’sir ko’rsatishi mumkinligini ko’rsatadi, chunki ularning qo’shilishi o’rganilgan to’rtta DNAm soatlarining uchtasini sekinlashtiradi. Omega-3 yog’ kislotalari, vitamin D3 va SHEP o’rtasidagi PhenoAge algoritmiga qo’shimcha ta’sir biologik qarishni sekinlatishning sinergik foydalari bo’lishi mumkinligini ko’rsatadi.
Oqsil darajasidagi omega-3 yog’ kislotalar bilan bog’liq DNAm asosidagi surrogat markerlarining o’zgarishi, shu jumladan PAI-1, leptin va TIMP-1, ushbu aralashuv oqsil darajasida ishlashini va ehtimol inflamatsiya, metabolizm jarayonlari va hujayradan tashqari matriksning funktsiyasiga ta’sir ko’rsatishini taklif qiladi.
“Har bir aralashuv turli, lekin bir-biri bilan bog‘liq mexanizmlarga ko‘ra harakat qiladi va birgalikda qo‘llanganda ular bir-birini kuchaytiradi, bu esa kuchliroq umumiy ta’sirni hosil qiladi”, – deyishadi Nature guruhining press-relizida mualliflar.
Omega-3 yog’ kislotalarining samarasi past boshlang’ich qon darajalari bilan bo’lgan odamlarda kuchliroq bo’lganini kuzatish esa, qo’shilishning insonning boshlang’ich holatiga ta’sirini inobatga olish uchun moslashtirilgan qo’llanilishi mumkinligini ko’rsatadi.
Xulosa qilib aytganda, tadqiqot omega-3 yog’ kislotalarining biologik qarishni sekinlatishi mumkinligini va omega-3 yog’ kislotalarining vitamin D3 va jismoniy mashqlar dasturi bilan birgalikdagi qo’shilishi qo’shimcha foyda ko’rsatishi mumkinligini tasdiqlaydi.
Natijalar yemishlar aralashuvlarining biologik qarish jarayonini sekinlatish uchun muhimligini ta’kidlaydi. Aniqlangan epigenetik va oqsilom darajasidagi o’zgarishlar ushbu aralashuvlarning ta’sir mexanizmlari haqida ma’lumot berib, kelajakdagi tadqiqotlar uchun yo’nalish taklif qiladi.
Mualliflar ushbu ishing asosiy cheklovini tan olishadi, ya’ni biologik qarishning standartlashtirilgan o’lchami yo’q va ular eng ishonchli mavjud testlar tanlanganligini tan olishadi. Shuningdek, shunisini e’tirof etishadi, ularning shveysariyalik ishtirokchilari namunasi o’rtacha jahon aholisining 70 yoshdan oshgan kattalar vakili emas.

Омега-3 жирные кислоты могут замедлить старение
1 грамм омега-3 жирных кислот в день может существенно способствовать замедлению эпигенетического старения у человека. На это указывают данные клинического исследования, в котором в течение трех лет приняли участие более 700 пожилых людей.
В научном журнале «Nature Aging» исследователи во главе с профессором Хайке А. Бишофф-Феррари из Департамента гериатрии и исследований старения Цюрихского университета и профессором Стивом Хорватом из Altos Labs Limited, Кембридж, опубликовали данные исследования, в котором изучались эффекты добавления витамина D3 и омега-3 жирных кислот, а также простая домашняя тренировка (SHEP) на метилирование ДНК (DNAm). Эпигенетическое метилирование ДНК зарекомендовало себя как надежная модификация, с помощью которой можно судить о биологическом старении.
Данные исследования основаны на пост-хок анализе 777 участников исследования DO-HEALTH, многоцентрового рандомизированного контролируемого исследования, изучавшего эффекты этих вмешательств на протяжении трех лет. В исследование DO-HEALTH было включено всего 2157 участников.
Было показано, что омега-3 жирные кислоты снижают частоту инфекций на 13% и частоту падений на 10%, а все три мероприятия — добавление омега-3 жирных кислот и витамина D3 плюс программа домашних тренировок, вместе показали значительную дополнительную пользу, снизив хрупкость участников исследования на 39% и частоту возникновения инвазивного рака на 61% в течение трехлетнего периода наблюдения.
Omega
© Getty Images/VickyRu
Дизайн исследования был сложным: участники были распределены в одну из восьми групп лечения:
Плацебо-группа
Группа витамина D3 с ежедневным приемом 2000 ME витамина D3
Группа омега-3 с ежедневным приемом 1 г омега-3 жирных кислот
Тренировочная группа (группа SHEP) с занятиями по 30 минут 3 раза в неделю
Группа витамина D3 плюс омега-3
Группа витамина D3 плюс SHEP
Группа омега-3 плюс SHEP
Группа, участники которой получали все три вмешательства.
Возраст участников составлял 70 лет и старше, и для всех были доступны данные DNAm как в начале исследования (базовая линия), так и через три года, в конце исследования.
Три-четыре месяца замедления старения
Результаты недавно опубликованного частичного анализа показали, что добавление только омега-3 замедляет четыре различные DNAm-часы — PhenoAge, GrimAge, GrimAge2 и DunedinPACE. Совместное применение всех трех вмешательств (омега-3, витамин D3 и SHEP) также показало дополнительные положительные эффекты на фенотипическое старение (PhenoAge). В целом стандартизированные эффекты находились в диапазоне от 0,16 до 0,32 единицы, что соответствует замедлению биологического старения на 2,9 до 3,8 месяцев.
С помощью анализа ковариаций было проведено сравнение изменения DNAm-результатов между группой лечения и контрольной группой, принимая во внимание хронологический возраст, пол, предыдущие падения, индекс массы тела и место проведения исследования. Сравнимость измерений была обеспечена стандартными корректировками данных.
Кроме того, исследователи изучили семь суррогатных маркеров основанных на DNAm плазменных белков (PAI-1, лептин, TIMP-1, B2M, ADM, цистатин С, GDF-15), которые лежат в основе часов GrimAge, чтобы выявить изменения в механизмах метаболической регуляции.
Вероятно положительное влияние на воспаление и метаболизм
Исследование предполагает, что омега-3 жирные кислоты могут иметь специфическое воздействие на эпигенетические процессы старения, так как их добавление замедляет три из четырех исследованных DNAm-часов. Дополнительные эффекты омега-3 жирных кислот с витаминами D3 и SHEP на алгоритм PhenoAge для расчета биологического возраста указывают на то, что комбинированное вмешательство может иметь синергетический эффект для замедления биологического старения.
Изменение DNAm-суррогатных маркеров плазменных белков омега-3 жирными кислотами, включая PAI-1, лептин и TIMP-1, предполагает, что данное вмешательство действует на уровне протеома и может влиять на воспаление, метаболические процессы и функцию внеклеточного матрикса.
«Каждое вмешательство действует через разные, но взаимосвязанные механизмы и при совместном применении усиливают друг друга, обеспечивая более мощное общее воздействие», — говорят авторы в пресс-релизе группы Nature.
Наблюдение, что эффект омега-3 жирных кислот был более выраженным у людей с низкими исходными уровнями в крови, указывает на возможность персонализированного применения, которое учитывает влияние добавления на исходный статус человека.
В заключение, исследование предоставляет доказательства того, что омега-3 жирные кислоты могут замедлять биологическое старение и что комбинирование омега-3 жирных кислот с витамином D3 и программой упражнений может иметь дополнительную пользу.
Результаты подчеркивают важность пищевых вмешательств для замедления процесса старения. Выявленные эпигенетические и протеомные изменения дают представление о механизмах действия этих вмешательств и предлагают направления для будущих исследований.
Авторы указывают, что основной ограничение этой работы заключается в том, что не существует стандартизированной меры биологического старения, и что они выбрали наиболее валидированные из доступных тестов. Также они признают, что их выборка из швейцарских участников не представляет среднее в мире взрослое население в возрасте 70 лет и старше.