Vitamin D defitsiti – quyosh nuri mavjud bo’lishiga qaramay bo’lishi mumkinmi?
Quyosh nurlari, bizning burunimizni qichitib, nafaqat bizni xursand qiladi, balki hayotiy muhim vitamin – vitamin D’ uchun asosiy manbadir. Paradoksal shundaki,  yuqori darajada quyosh radiatsiyasi bo’lishiga qaramay, 57 foizgacha kattalar vitamin D defitsitidan azob chekmoqda – bu esa salomatlik uchun ko’rinmas xavfdir va ko’pincha e’tiborsiz qoladi, ammo uzoq muddatli oqibatlari bo’lishi mumkin.
Mundarija
01 Sabablar: Vitamin D defitsiti qanday paydo bo’ladi
02 Bajarib bo’lmas missiya: ovqatlasnish orqali talabni qondirish
03 Potensial simptomlar va Vitamin D yetishmovchiligi oqibatlari
04  Vitamin D defitsiti uchun risk yuqori bo’lgan guruhlar
05  Vitamin D defitsiti o’lchovi va diagnostikasi
06 Vitamin D defitsitini davolash – yoki undan saqlanish
07  Xulosa
08 Manbaalar
Sabablar: vitamin D defitsiti qanday paydo bo’ladi
Vitamin D vitaminlar orasida o’ziga xos o’rin egallaydi, chunki uning asosiy ehtiyoji odatda oziq-ovqat orqali qondirilmaydi, balki quyosh nuri ta’sirida tanamizda ishlab chiqariladi. Vitamin D’ga ehtiyojning 80–90% quyosh nuri yordamida qondirilishi mumkin – bu nazariya. Ammo amalda vitamin D ning etarli ishlab chiqarilishiga ko’plab omillar to’sqinlik qiladi. Zamonaviy hayot asosan yopiq joylarda o’tishi vitamin D bilan yetarlicha ta’minlanishga xalaqit beradi. Biroq, organizmdagi vitamin D ishlab chiqarishiga ta’sir qiluvchi boshqa omillar ham mavjud.
Vitamin D sintezini ta’sir qiluvchi omillar:
• Quyosh nuri yetishmovchiligi
• Quyoshning past burchagi yoki intensivligi
• Kuchli bulutlilik
• Oyna oynalari
• Qora teri rangi
• Yopiq teri
• Yuqori quyoshdan himoya qilish omili (>20)
• Qariya yosh
• Sovuq
• Ko’proq ehtiyoj
• Buqoq kasalliklari
• Oshqozon-ichak kasalliklari
Vitamin D defitsiti ayniqsa quyosh nuri kam yoki yo’q ta’sirga ega bo’lgan odamlar uchun dolzarbdir, masalan, cheklangan harakatlilik yoki yotish holatida bo’lganlar uchun; ammo maktab o’quvchilari yoki smenalarda ishlaydiganlarni unutmang – ularning barisi odatda kunning ko’p qismini yopiq binolarda o’tkazadi.
Shuning uchun mutaxassislar, masalan, maktab o’quvchilari yoki ofis xodimlariga ovqatlanish tanaffusida kamida 15 daqiqa davomida quyoshda bo’lishlarini tavsiya qiladilar (quyoshdan himoya kremi ishlatmasdan va ochiq yuz, bo’yin va qo’llar bilan). Ammo toza havo vitamin D ning etarli ishlab chiqarilishini kafolatlamaydi.
Quyoshning tushish burchagi va intensivligi
. Bundan tashqari, vitamin D ishlab chiqarilishi quyosh nurlarining tushish burchagiga ham bog’liq: faqat UV-B indeksi 3 dan yuqori bo’lganda, bu 290 dan 315 nm gacha bo’lgan UV-B nurlanishiga mos keladi, quyosh nuri yetarlicha kuchli hisoblanadi.
Vitamin D sintezi uchun quyosh nuri intensivligini baholashning oddiy qoidasi shundaki, soyangizni o’zingizning balandingiz bilan taqqoslashdir: agar soyangiz balandingizdan uzun bo’lsa, nurlanish intensivligi yetarli emas. Shu tariqa, bizning mintaqamizda (G’arbiy Yevropa) vitamin D sintezi oktyabrdan martgacha deyarli to’liq to’xtaydi; hatto ertalab va kechqurun ham nurlanish yetarli bo’lmasligi mumkin..
Teri ranging to’qligi
Hatto qora teriga ega odamlar ham bu muammoga duch kelishi mumkin, chunki teridagi yuqori melanin darajasi vitamin D ning ishlab chiqarilishini sekinlashtiradi.
Yosh
Yosh o’sishi bilan insonlarda vitamin D sintezi 50% ga kamayadi, shuning uchun 65 yoshdan oshgan odamlar vitamin D ning barqaror darajasini saqlashga alohida e’tibor berishlari kerak.
Sovuq havo va quyoshdan himoya
Кроме того, холод или использование высоких факторов защиты от солнца влияет на выработку витамина D в организме.
Ранее считалось также, что выработка витамина D почти полностью блокируется кремами для кожи, макияжем или солнцезащитным кремом с СПФ выше 8. Новые данные показывают, что использование солнцезащитных средств со средними факторами защиты до 20 обеспечивает достаточную выработку витамина D. Однако с очень высокими факторами защиты выше 20, как это особенно рекомендуется для детей или в летние отпуска с высокой солнечной радиацией, необходимо ожидать ограничения выработки витамина D. Однако с очень высокими факторами защиты выше 20, как это особенно рекомендуется для детей или в летние отпуска с высокой солнечной радиацией, необходимо ожидать ограничения выработки витамина D.
Bundan tashqari, sovuq yoki yuqori quyoshdan himoya qilish omillarini ishlatish organizmdagi vitamin D ishlab chiqarilishiga ta’sir ko’rsatadi.
Oldin vitamin D ni ishlab chiqarish deyarli to’liq teri kremlari, makiyaj yoki SPF 8 dan yuqori quyoshdan himoya kremi bilan to’silib qolishi mumkin deb hisoblangan. Yangilangan ma’lumotlar shuni ko’rsatadiki, SPF 20 gacha bo’lgan quyoshdan himoya vositalaridan foydalanish vitamin D ning etarli darajada ishlab chiqarilishini ta’minlaydi. Biroq, 20 dan yuqori bo’lgan juda yuqori himoya ko’rsatkichlari bilan, bu bolalar yoki yozgi ta’tillarda yuqori quyosh radiatsiyasida maxsus tavsiya etilgan, vitamin D ishlab chiqarishda cheklovlar bo’lishini kutish kerak.
Homiladorlik, emizuvchi ayollar va chaqaloqlar
Homilador va emizuvchi ayollarda ham oshirilgan ehtiyojlar mavjud, shuningdek, birinchi yil ichidagi chaqaloqlarda, ular to’g’ridan-to’g’ri quyosh nuridan himoyalanishi kerak..
Amalga oshmas missiya: ehtiyojlarni oziq-ovqat orqali qondirish
Tanada ishlab chiqarilishidan tashqari, vitamin D oziq-ovqat bilan ham olinishi mumkin – ammo D-A-CH mamlakatlarining oziqlantirish jamiyatlari faqat oddiy ovqatlar orqali ehtiyojlarni qondirish deyarli mumkin emasligini tan oladi. Bu Avstriya oziqlantirish hisobotida ham tasdiqlanadi: jigar va yog’li baliqlar, masalan, losos, sardina, ugor va hamsi, vitamin D ning sezilarli miqdorini o’z ichiga oladi, lekin ularni har kuni va katta miqdorda iste’mol qilish imkoniyati kam. Vitamin D ning yanada mashhur manbalari, masalan, tuxum sarig’i, sut va sut mahsulotlari juda cheklangan miqdorda vitamin D ni o’z ichiga oladi va shu sababli kundalik ehtiyojni qondirish uchun mos kelmaydi. Ayniqsa, vitamin D ning past yoki umuman ishlab chiqarilishi hollarda, oziqlanish maqsadli darajada kamida 800 ME (xalqaro birlik) ta’minlay olmaydi.
Vitamin D yetishmochiligining mumkin bo’lgan simptomlari va oqibatlari
Vitamin D taqchilligi simptomlariSo’nggi yigirma yillikda o’tkazilgan ko’plab ilmiy tadqiqotlar vitamin D ning butun organizm salomatligini saqlashdagi muhim profilaktik rolini ta’kidlaydi. Shunga mos ravishda, vitamin D defitsitining ko’plab potentsial simptomlari va oqibatlari mavjud.
Vitamin D defitsiti qanday namoyon bo’ladi? Mumkin bo’lgan oqibatlar quyidagilardan iborat:
• Bosh va nervlar: bezovtalik, tashvish, migren, quloqlarda shovqin
• Sochlar: soch to’kilishi
• Immun tizimi: infektsiyalarga moyillik, avtoimmun reaksiyalar, allergiya, saraton riskini oshirish
• Mushaklar: mushak zaifligi, og’riqlar, qo’l oyoqlarda og’riqlar, qichishish
• Suyaklar: suyakka mineralizatsiyaning buzilishi (bolalarda: rahit, kattalarda: osteomalatsiya), kaltsiy yetishmovchiligi, suyakkarda og’riqlar va deformatsiyalar, singanlar
• Metabolizm: diabet xavfini oshirish, gipertoniya xavfini oshirish
Qish oylari – infektsiyalar uchun «gullash vaqti»
Qishda gripp va sovuq urishlar o’z pikka yetadi. Shuning uchun shifokorlar va tadqiqotchilar bu har yili ro’y beradigan «epidemiya»ning bir qismining vitamin D darajasining pastligi bilan bog’liqligini allaqachon taxmin qilganlar. Vitamin D virusga qarshi va antibakterial oqsillarni faollashtiradi va boshqa immun jarayonlariga ham ta’sir ko’rsatadi. Vitamin D defitsiti immun tizimining samaradorligini pasaytirishi mumkin. Ta’kidlaydigan ko’p jihatlar, vitamin D va nafas yo’llari kasalliklari o’rtasidagi bog’liqlik mavjudligini ko’rsatadi – yana ko’proq tadqiqotlar buni tasdiqlaydi. Masalan, avstriyalik tadqiqot xodimlarning kasalliklari tez-tezligi bilan ularning yomon yoki suboptimal vitamin D darajalari o’rtasidagi bog’liqlikni aniqladi.
Vitamin D defitsiti risk guruhlari
Roberta Kox instituti, 57% dan ortiq kattalarda vitamin D darajasi etarli emas deb baholaydi. Vaziyat keksa aholi orasida yanada xavotirli. Ko’plab qari insonlar salomatligi yoki cheklangan harakatlilik sababli kamroq vaqtni ochiq havoda o’tkazadilar. Bundan tashqari, yosh o’tishi bilan teri yupqalashadi va vitamin D ishlab chiqarish qobiliyati sezilarli darajada kamayadi.
Boshqa Vitamin D defitsiti risk guruhlari:
• Quyosh nuri kam yoki umuman yo’q ta’sirga ega odamlar
• Smena asosida ishlaydigan odamlar
• Qariyalar
• Yoshlik va kichik bolalar, shuningdek, o’sish davridagi bolalar
• Homilador va emizuvchi ayollar
• Doimiy ravishda uzun kiyim kiyadigan odamlar
• Qora teri rangiga ega odamlar
• Chekuvchilar
Bolalarda vitamin D defitsiti
Bolalarning organizmi o’sish va doimiy o’zgarish jarayonida. Shuning uchun bolalarni mikroelementlar bilan yetarli darajada ta’minlash juda muhimdir. Vitamin D, kaltsiy va fosfat almashinuvini tartibga soluvchi sifatida, suyaklarning mustahkamligida muhim rol o’ynaydi. Uning defitsiti sababli suyaklar minerallarni o’z tuzilmasiga qo’shish imkoniyatiga ega bo’lmaydi. Natijada, suyaklar yumshoq va deformatsiyalangan bo’ladi. Shifokorlar  bu holatni rahit deb ataydi.
Rahit xavfini nazorat qilish uchun bolaning vitamin D defitsitini oldindan oldini olish kerak: onaning suti vitamin D ni yetarli darajada o’z ichiga olmaydi, sun’iy oziqlantirishda ham vitamin D kamdir. Shuningdek, yangi tug’ilgan bolalar terisi to’g’ridan-to’g’ri quyosh nuri ta’siriga duchor bo’lmasligi kerak. Shuning uchun bolalarga profilaktika sifatida vitamin D (400–500 ME) qabul qilish tavsiya etiladi. Germaniya Pediatriya va Yoshlar Tibbiyoti Jamiyati (DGKJ) ma’lumotlariga ko’ra, bu tavsiya bolaning ikkinchi yoz mavsumiga qadar amal qiladi.
Katta bolalar bilan vaziyat qanday? Ular vitamin D bilan ta’minlanishi optimal holatdan juda uzoqdir – bu suyaklarning shakllanishi va o’sishi uchun muhim rivojlanish davrida ro’y beradi. Germaniya Roberta Kox instituti (KiGGS tadqiqoti) ma’lumotlariga ko’ra, 3 yoshdan 17 yoshgacha bo’lgan 62% o’g’il va 64% qizning qonidagi vitamin D darajasi 50 nмol/l dan past edi.
Bolalarda vitamin D defitsitining simptomlari:
Garchi tavsiya etilgan vitamin D qabul qilish (hayotning birinchi haftasidan ikkinchi yoz mavsumigacha) rahitni kamdan-kam uchraydigan holga olib kelgan bo’lsa-da, bolalarda vitamin D defitsitining boshqa belgilarining maxsus emasligi muhimdir. Bolada vitamin D defitsitini ko’rsatishi mumkin bo’lgan simptomlar quyidagi hollardir:
• Infektsiyalarga moyillik
• Belgilangan charchoq
• Zaif ishlash qobiliyati
• Tashvish
• Uyqusizlik
• Qo’shimcha terlash
• Tishlarda emal nuqsonlari, kariyes
Vitamin D defitsitini o’lchash va diagnostika qilish
Vitamin D – bu darajasi organizmda oziq-ovqat orqali emas, balki birinchi navbatda quyosh nuri yordamida ta’minlanadigan yagona vitamindir. Shunga qaramay, tadqiqotlar doimo ko’rsatadiki, ko’plab evropaliklarda vitamin D zaxiralari tugagan. Ko’p odamlar o’zlarining vitamin D darajasini qanday aniqlashlari kerakligi haqida o’ylashlari mumkin.
Vitamin D defitsitini qanday aniqlash mumkin?
Vitamin D testi vaziyatni oson aniqlash imkonini beradi. Qon ichidagi vitamin D holatini aniqlash uchun 25-gidroksi-vitamin D3 shaklida o’lchanadi va laboratoriyaga qarab, nmol/l yoki ng/ml tarzida ko’rsatiladi. (nmol/l dan ng/ml ga o’tkazish uchun, nmol/l dagi qiymatni 2,5 ga bo’lish kerak.)
Ko’rsatkichlar – qachon vitamin D defitsiti haqida gapirish mumkin?
75 nmol/l yoki 30 ng/ml darajasidan yuqori bo’lganda, vitamin D ning engil defitsiti haqida so’z yuritiladi. 50 nmol/l yoki 20 ng/ml dan past bo’lgan hollarda esa og’ir vitamin D defitsiti haqida gapiriladi. Ma’lumot sifatida barcha qiymatlar quyidagicha:
ko’rsatkichlarni baholash
25-gidroksi-D darajasi qon plazmasida (nmol/l) 25-gidroksi-D darajasi qon plazmasida (ng/ml) (muvofiq ravishda «µg/l»)
Og’ir defitsit < 50 nmol/l
Engil defitsit 50 – 75 nmol/l
Yetarli ta’minlash 75 – 100 nmol/l
Optimal ta’minlash 100 – 150 nmol/l
Jadval: vitamin D ko’rsatkichi bahosi
Vitamin D defitsitini to’g’rilash ma’qulmi yoki uning oldini olishmi?
Uzoq muddatli vitamin D defitsiti turli xil va ba’zan jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Shuning uchun vitamin D defitsiti bilan uzoq muddatli kurashish yoki, ideal ravishda, uni umuman oldini olish juda muhimdir.
Nima qilish mumkin?
Vitamin D defitsitini tezda tuzatish uchun, tibbiy nazorat ostida vitamin D ni qo’shimchalar orqali iste’mol qilishni oshirish tavsiya etiladi. Tanlangan doza tana vazniga asoslanishi kerak. Onlayn vitamin D kalkulyatorlari to’g’ri dozalashni tanlashda yordam berishi mumkin, shuningdek, kerakli qabul qilish davrini ham ko’rsatadi. Salomatlikka bo’lgan foydalari tufayli, vitamin D ning nafaqat etarli, balki optimal darajasini saqlashga intilish kerak.
Vitamin D defitsitini tuzatish uchun qancha vaqt kerak bo’ladi?
Vitamin D defitsitini tuzatish uchun zarur bo’lgan vaqt bir qator omillarga bog’liq. Ularning ichida defitsit darajasi, doza miqdori va shaxsiy tana vazni kiritilgan. Odatda, bu jarayon bir necha haftadan bir necha oygacha davom etishi mumkin.
Xulosa
Vitamin D vitaminlar orasida o’ziga xos o’rin egallaydi, chunki uning asosiy ehtiyoji odatda oziq-ovqat orqali qondirilmaydi, balki bizning organizmimizda quyosh nuri ta’sirida ishlab chiqariladi. Shunga qaramasdan, ko’pchilik odamlar uchun oziqlanish va quyosh nuri optimal vitamin D darajasiga erishish uchun yetarli emas. Bunday holatlarda sifatli vitamin D qo’shimchasini iste’mol qilish maqsadga muvofiqdir.

Дефицит витамина D – недостаток несмотря на солнечный свет?
Солнечные лучи, которые щекочут наш нос, не только радуют наше сердце, но и являются ключом к жизненно важному витамину – витамину D. Парадоксально, но при, казалось бы, достаточно высоком уровне солнечной радиации до 57 процентов взрослых страдают от дефицита витамина D – скрытого риска для здоровья, который часто остается незамеченным, но может иметь далеко идущие последствия.
Содержание
01 Причины: как возникает дефицит витамина D
02 Миссия невыполнима: покрытие потребностей через питание
03 Возможные симптомы и последствия дефицита витамина D
04  Группы риска для дефицита витамина D
05  Измерение и диагностика дефицита витамина D
06 Исправление дефицита витамина D – или лучше его избежать
07  Выводы
08 Источники
Причины: как возникает дефицит витамина D
Витамин D занимает особое место среди витаминов, так как его основной потребность не покрывается, как обычно, через питание, а вырабатывается нашим телом под воздействием солнечного света. 80–90% потребности в витамине D может быть покрыто с помощью солнечного света – такова теория. Однако на практике множество факторов мешают достаточной выработке витамина D. Современная жизнь, проходящая в основном в помещениях, может препятствовать достаточному обеспечению витамином D. Но и другие факторы влияют на выработку витамина D в организме.
Факторы, влияющие на синтез витамина D:
• Недостаток солнечного света
• Низкий угол падения солнца или его интенсивность
• Сильная облачность
• Оконные стекла
• Темный цвет кожи
• Закрытая кожа
• Высокий солнцезащитный фактор (>20)
• Пожилой возраст
• Холод
• Повышенная потребность
• Заболевания почек
• Расстройства пищеварения
Недостаток витамина D особенно касается людей с низким или отсутствующим воздействием солнечного света, например, из-за ограниченной подвижности или постельного режима; но также не следует забывать о школьниках или работающих в сменном режиме – все они обычно проводят большую часть дня в закрытых помещениях.
Из-за этого эксперты рекомендуют, например, школьникам или офисным работникам использовать обеденный перерыв, чтобы как можно больше солнечных дней проводить на улице хотя бы 15 минут (без солнцезащитного крема и с открытым лицом, шеей и руками). Но свежий воздух все еще не дает гарантии достаточной выработки витамина D.
Угол падения и интенсивность солнца
Кроме того, выработка витамина D зависит от угла падения солнечных лучей: только когда индекс UV-B превышает 3, что соответствует UV-B излучению от 290 до 315 нм, солнечный свет достаточно силен.
Простое правило, чтобы оценить, достаточно ли интенсивности солнечного света для синтеза витамина D, заключается в сравнении тени с ростом: если тень длиннее вашего роста, интенсивности излучения недостаточно. Таким образом, синтез витамина D в нашем регионе практически полностью прекращается с октября по март; и даже ранним утром и вечером излучение бывает недостаточным.
Темный цвет кожи
Даже люди с темной кожей могут быть затронуты, так как высокий уровень меланина в коже замедляет выработку витамина D.
Возраст
С возрастом синтез витамина D у людей уменьшается на 50%, поэтому людям старше 65 лет следует особенно уделить внимание поддержанию стабильного уровня витамина D.
Холод и защиты от солнца
Кроме того, холод или использование высоких факторов защиты от солнца влияет на выработку витамина D в организме.
Ранее считалось также, что выработка витамина D почти полностью блокируется кремами для кожи, макияжем или солнцезащитным кремом с СПФ выше 8. Новые данные показывают, что использование солнцезащитных средств со средними факторами защиты до 20 обеспечивает достаточную выработку витамина D. Однако с очень высокими факторами защиты выше 20, как это особенно рекомендуется для детей или в летние отпуска с высокой солнечной радиацией, необходимо ожидать ограничения выработки витамина D. Однако с очень высокими факторами защиты выше 20, как это особенно рекомендуется для детей или в летние отпуска с высокой солнечной радиацией, необходимо ожидать ограничения выработки витамина D.
Беременность, грудное вскармливание и младенцы
Беременные и кормящие женщины также имеют повышенные потребности, как и младенцы в первый год жизни, которые должны быть защищены от прямых солнечных лучей.
Миссия невыполнима: покрытие потребностей через питание
Помимо выработки в организме, витамин D также может поступать с пищей – однако общества по питанию стран D-A-CH согласны, что обеспечить потребности исключительно через обычное питание почти невозможно. Это также подтверждается австрийским отчетом о питании: такие продукты, как печень и жирные рыбы, например, лосось, сардины, угорь и сельдь, содержат значительное количество витамина D, но не употребляются ежедневно и не в больших количествах. Более популярные источники витамина D, такие как яичный желток, молоко и молочные продукты, содержат очень ограниченное количество витамина D и поэтому не подходят для ежедневного покрытия потребностей. Особенно при низкой или отсутствующей выработке витамина D питание не может обеспечить целевой уровень не менее 800 МЕ (международных единиц).
Возможные симптомы и последствия дефицита витамина D
Vitamin D taqchilligi simptomlariБесчисленные научные исследования последних двух десятилетий подчеркивают важную превентивную роль витамина D для поддержания здоровья всего организма. Соответственно, также много потенциальных симптомов и последствий дефицита витамина D.
Как проявляется дефицит витамина D? Возможные последствия в обзорном виде:
• Голова и нервы: раздражительность, беспокойство, мигрень, шум в ушах
• Волосы: выпадение волос
• Иммунная система: предрасположенность к инфекциям, аутоиммунные реакции, аллергии, повышенный риск рака
• Мышцы: мышечная слабость, боли, боли в конечностях, судороги
• Кости: нарушенная минерализация костей (у детей: рахит, у взрослых: остеомаляция), дефицит кальция, боли в костях и деформации, переломы
• Метаболизм: повышенный риск диабета, повышенный риск гипертонии
Темное время года – «время цветения» для инфекций
Зимой грипп и простуда достигают пика. Поэтому врачи и исследователи уже давно подозревают, что эта ежегодная «эпидемия» частично является следствием низкого уровня витамина D. Витамин D активирует как противовирусные, так и антибактериальные белки и также влияет на другие иммунные процессы. Дефицит витамина D может снизить эффективность иммунной системы. Многое указывает на связь между витамином D и заболеваниями дыхательных путей – также все больше исследований это подтверждают. Так, например, австрийское исследование выявило связь между частотой заболеваний работников и их плохим или субоптимальным уровнем витамина D.
Рискованные группы для дефицита витамина D
Институт Роберта Коха оценивает, что уровень витамина D в крови более чем у 57% взрослых является недостаточным. Ситуация еще более тревожна среди пожилого населения. Многие пожилые люди по состоянию здоровья или ограниченной подвижности меньше времени проводят на улице. Кроме того, с возрастом кожа становится тоньше, и способность производить витамин D существенно снижается.
Другие группы риска дефицита витамина D:
• Люди с низкой или отсутствующей солнечной экспозицией
• Люди, работающие по сменам
• Пожилые люди
• Младенцы и маленькие дети, а также дети в период роста
• Беременные и кормящие
• Люди, которые постоянно носят длинную одежду
• Люди с темной кожей
• Курильщики
Дефицит витамина D у детей
Детский организм находится в процессе роста и постоянных изменений. Поэтому крайне важно обеспечивать детей достаточным количеством микроэлементов. Витамин D, как регулятор обмена кальция и фосфатов, играет решающую роль в прочности костей. При его дефиците кости не могут встроить минералы в свою структуру. В результате кости становятся мягкими и деформируются. Врачи говорят о рахите.
Чтобы контролировать риск рахита, необходимо заранее предотвратить возможный дефицит витамина D у младенцев: материнское молоко содержит недостаточно витамина D, а содержание в искусственном кормлении также не достаточно. В то же время нежная кожа младенцев не должна подвергаться прямому солнечному свету. Поэтому младенцам рекомендовано профилактически принимать витамин D (400–500 МЕ). По данным Немецкого общества педиатрии и молодежной медицины (DGKJ), эта рекомендация действует до второго летнего сезона жизни ребенка.
А как обстоит дело с более старшими детьми? У них обеспечение витамином D далеко от оптимального – и это в важной фазе развития для формирования и роста костей. Исследование Немецкого института Роберта Коха (исследование KiGGS) показало, что у 62% мальчиков и 64% девочек в возрасте от 3 до 17 лет уровень витамина D в крови был ниже 50 нмоль/л.
Симптомы дефицита витамина D у детей
Хотя благодаря рекомендованному приему витамина D (с первой недели жизни до второго летнего сезона) рахит встречается все реже, другие признаки дефицита витамина D у детей не являются специфичными. На дефицит витамина D у ребенка могут указывать следующие симптомы:
• Предрасположенность к инфекциям
• Выраженная усталость
• Слабая работоспособность
• Беспокойство
• Проблемы со сном
• Увеличенное потоотделение
• Дефекты эмали зубов, кариес
Измерение и диагностика дефицита витамина D
Витамин D – это единственный витамин, уровень которого в организме обеспечивается не через питание, а в первую очередь за счет солнечного света. Тем не менее, исследования постоянно показывают, что запасы витамина D у многих европейцев истощены. Многие люди, вероятно, задаются вопросом, как определить свой собственный уровень витамина D.
Как выявить дефицит витамина D?
Тест на витамин D может легко прояснить ситуацию. Для определения статуса витамина D в крови измеряют витамин D в виде 25-гидрокси-витамина D3 и, в зависимости от лаборатории, указывают в нмоль/л или нг/мл. (Для перевода из нмоль/л в нг/мл просто разделите значение в нмоль/л на 2,5.)
Значения – когда говорят о дефиците витамина D?
При уровне от 75 нмоль/л или 30 нг/мл речь идет о легком дефиците витамина D. При уровне менее 50 нмоль/л или 20 нг/мл говорят о тяжелом дефиците витамина D. Вот все значения для справки:
Оценка статуса
25-гидрокси-D-уровень в сыворотке (нмоль/л) 25-гидрокси-D-уровень в сыворотке (нг/мл) (равно «µг/л»)
Тяжелый дефицит < 50 нмоль/л
Легкий дефицит 50 — 75 нмоль/л
Достаточное обеспечение 75 — 100 нмоль/л
Оптимальное обеспечение 100 — 150 нмоль/л
Таблица: Оценка статуса витамина D
Исправление дефицита витамина D – или лучше его избежать
Долгосрочный дефицит витамина D может иметь различные и иногда серьезные последствия. Поэтому важно целенаправленно бороться с дефицитом витамина D или, в идеале, избегать его вовсе.
Что можно сделать?
Чтобы быстро исправить дефицит витамина D, рекомендуется под медицинским наблюдением увеличить потребление витамина D с помощью добавок. Выбранная дозировка должна основываться на весе тела. Онлайн-калькуляторы витамина D могут помочь в выборе правильной дозировки, включая желаемый период приема. Из-за преимуществ для здоровья следует стремиться не только к достаточному, но и к оптимальному уровню витамина D.
Сколько времени необходимо для исправления дефицита витамина D?
Время, необходимое для исправления дефицита витамина D, зависит от различных факторов. К ним относятся, в частности, степень недостатка, уровень дозировки и индивидуальный вес тела. Обычно следует ожидать, что это займет от нескольких недель до нескольких месяцев.
Вывод
Витамин D занимает особое место среди витаминов, поскольку его основная потребность не покрывается, как обычно, через питание, а вырабатывается нашим организмом под воздействием солнечного света. Тем не менее, для многих людей питание и солнечный свет недостаточны для достижения оптимального уровня витамина D. В этом случае имеет смысл дополнить потребление качественной добавкой витамина D.