Noxush teri – nima qilsam bo’ladi?
Kimda bo’lmagan deysiz: kutilmaganda ertalab turib oynaga qaraysiz va «syurpriz» : yuzimizda albatta eng ko’rinarli joyda «ugri» paydo bo#lgan bo’ladi, masalan burun ustida yoki peshonani o’rtasida. Shu holatda eng asosiy vazifa undan qanday qilib 10 kunda emas, iloji boricha tez qutulish bo’lib qoladi. Ugrilar qanday paydo bo’ladi, ularni qanday davolash mumkin va profilaktika uchun nima qilish mumkin, dermatolog doktor Katrin Medek tushuntiradi.
Muammoli teri uchun 7 maslahat
To’satdan teringiz bilan muammo yuzaga keldi va vrach qabuliga yozilishgacha kutishni istamayapsizmi yoki teringizni qo’shimcha qo’llab quvvatlamoqchimisiz, unda quyidagi maslahatlarga rioya qiling:
01 Doimiy tozalash: ertalab va kechqurun maxsus mhsulotlar bilan.
02 Quyoshdan saqlaning: Har kunda yog’siz, engil teksturaga ega quyoshdan himoya qiluvchi mahsulotlarni ishlatish, toshmalarning izlarini oldini olish uchun.
03 Muvozanatli oziqlanish: sanoat shakarini, sut mahsulotlarini, tez tayyorlanadigan ovqatlarni kamaytirish va Omega-3 yog’ kislotalariga, sabzavotlar va mevalarga boy ovqatlarni ko’paytirish.
04 Nosog’lom teri bilan ichdan kurashish: A, C, D va E vitaminlari va yallig’lanishni kamaytiruvchi moddalardan, masalan, ladan, uzum to’pi ekstrakti yoki Omega-3 yog’ kislotalaridan foydalanish.
05 Tor, sintetik kiyimlarni kiymaskik.
06 Kerakdan ortiq makiyajdan saqlanish: qalin makiyaj qatlamlari o’rniga, komedogen bo’lmagan BB yoki CC krem ishlatish.
07 Qo’llaringizni nazorat qiling: kattalashtiruvchi ko’zguga qarash va siqishdan tiyilish, chunki bu yallig’lanishni kuchaytiradi va ko’pincha qizil izlarga olib keladi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi teri parvarishi haqidagi trendlardan ehtiyot bo’ling:
Xlorofill plastinkalari, terini sovutish, «skin gritting», tunda qizil zincik yog’i surish, tish pastasi, limon sharbati, patchlar, niqoblar va lentalar – ijtimoiy tarmoqlar, masalan, TikTok va Instagram, har kuni muammoli teri uchun yangi maxfiy vositani taqdim etadi. Biroq, mutaxassislar tomonidan tavsiya etilmagan turli usullar ehtiyotlik bilan qaralishi kerak, chunki foyda beradigan har qanday narsa yon ta’sirga ham ega bo’lishi mumkin, ya’ni ko’pincha qarama-qarshi natijaga olib kelishi va teriga zarar etkazishi mumkin. Shuning uchun, muammoli teri mavjud bo’lganda, jarohat izlari paydo bo’lishini kutmasdan, erta davrda dermatologga murojaat qilish tavsiya etiladi..
Teridagi muammolarning sabablari
«Nima uchun?» degan savol odatda tez va oson javob beriladigan savol emas, chunki istalmagan teri muammolari turli omillarining murakkab o’zaro ta’siri natijasida paydo bo’ladi. Merosiy moyillik va gormonal o’zgarishlardan tashqari, masalan, tuxumdonlarning polikistoz kasalligi (PCO), muammoli teri paydo bo’lishida turmush tarzi (chekish, stress, alkogol), oziqlanish (sanoat shakar, ovqat qo’shimchalari, semirish) va ekologik omillar (ortiqcha quyosh ta’siri, havoning ifloslanishi) muhim rol o’ynaydi. Ba’zi dorilarni qabul qilish ham yon ta’sir sifatida terida muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Bundan tashqari, vitamin D yetishmasligi muammoli teri yoki akne bilan bog’liq bo’lishi mumkinligi haqida xabarlar mavjud. Juda intensiv parvarish yoki noto’g’ri parvarish vositalaridan foydalanish ham, shuningdek, teriga yetarli darajada parvarish qilmaslik akne paydo bo’lishiga yordam beradi. Shuning uchun sabablari aniqlanib, mos davolash va teri parvarishi usulini topish uchun puxta muloqot o’tkazish muhimdir.
Oziqlanish terimizga qanday ta’sir qiladi
Ilmiy jihatdan isbotlanganidek, oziqlanish sebum bezlarining funksiyasi va bakteriyalarning ko’payishiga turli biokimyoviy markerlar orqali ta’sir ko’rsatadi, bu esa aknedagi yallig’lanishni kuchaytiradi. Masalan, sutda mavjud gormonlar va o’sish omillari ortiqcha iste’mol qilganda terining holatini yomonlashtirishi mumkin. Bu, ayniqsa, doimiy ravishda sut oqsulini yoki protein kokteyllarini iste’mol qiladigan sportchilar o’rtasida tez-tez kuzatiladi.
Shuningdek, qon shakar darajasi va akne o’rtasida bog’liqlik haqida xabarlar mavjud, shuning uchun sanoat shakaridan voz kechish va oddiy uglevodlarni iste’mol qilishni kamaytirish tavsiya etiladi.
Bundan tashqari, tadqiqotlar natijalari probiyotiklarni qo’llash natijasida teri holatining yaxshilanishiga ishora qiladi. Ular yallig’lanishni kamaytirishi, toshmalar va qizartirishlarni kamaytirishi, shuningdek, terining namligini yaxshilashga yordam berishi mumkin, bu teri va ichak mikrobiyomini modulyatsiya qilishga bog’liq – qo’llash usuliga qarab. Biroq, bu ma’lumotlarni tasdiqlash uchun qo’shimcha ilmiy kuzatishlar va tadqiqotlar zarur.
Yog’ kislotalari, sabzavotlar va mevalar asosan himoya qiladi, shuning uchun xarid ro’yxatiga quyidagi oziq-ovqat mahsulotlarini qo’shish kerak, chunki ular yallig’lanish jarayonlariga ijobiy ta’sir ko’rsatishi mumkin: baliq, yog’lar, masalan, kanola yog’i, zig’ir yog’i, yoki qozon yog’i, shuningdek, o’simliklar, yong’oq va urug’lar, masalan: chiya urug’lari, zig’ir urug’lari, badam, avokado va boshqalar.
Homiladorlik davridagi teri muammolari
«Qizlar akne keltiradi, o’g’il bolalar esa porlashni olib keladi», deb aytiladi. Bu rostmi? Turli ona bloglarida, tajribalar va xalq fikrlariga ko’ra, bola jinsini homilador ayolning terisi orqali aniqlash mumkin. Qizlar kelajakdagi onaga muammoli teri va mat yuz beradi, deb aytiladi, o’g’il bolalar onalariga kamroq ta’sir qiladi. Shunday deganlar.
Aslida, 90% dan ortiq ayollar homiladorlik davrida yoki undan keyin gormonal o’zgarishlar sababli murakkab teri o’zgarishlarini boshdan kechirishadi. Cho’zilish izlari, terining rangi o’zgarishi va quruqlikdan tashqari, akne va ifloslanish ham homiladorlikning porloq ko’rinishini beqarorlashtirishi mumkin.
Ayol jinsiy gormonlarining (androjenlar) ko’payishi sebum ishlab chiqarishni oshiradi va yuqorida tavsiflangan tsikl ishga tushadi.
Homiladorlik aknesini yuzaga keltirish uchun xavf omili bo’lib, o’smirlik paytida teri muammolari tizimiga kirishi mumkin. Ammo bu yerda ham aniq qonuniyat yo’q: ba’zi ayollarda homiladorlik paytida akne yo’qoladi, ba’zilarda esa kuchayadi. Shuningdek, ko’rsatkich har bir homiladorlikda o’zgarishi mumkin. Odatda, ayol tanasining gormonal o’zgarishga moslashishi bilan akne pasayadi.
Tug’ilishdan oldin teri holatining yaxshilanishi gormonal fonning qayta o’zgarishi bilan bog’liq. Qiziq, kontratseptiv tabletkalarni to’xtatish ham teri muammolarini keltirib chiqarishi mumkin, shu sababli ko’plab kasalxonaga murojaat qiladigan bemorlar keladi. Ilgari, kontratseptiv tabletkalar muammoli teriga qarshi kurash uchun ko’p tayinlangan bo’lsa, hozirgi kunda bu faqat ma’lum holatlarda amalga oshiriladi, chunki bugungi kunda akne davolash uchun juda samarali antikronologik terapiyalar mavjud.
Muammoli teri va akne
Ugri yoki kichik ifloslanishlar yoqimsiz bo’lsada, umumiy ma’noda jiddiy muammo emas, akne esa jiddiy va keng tarqalgan teri kasalligi bo’lib, bemorlarning o’ziga bo’lgan ishonchiga, psixik salomatligi va hayot sifatiga salbiy ta’sir ko’rsatadi. Butun dunyo bo’ylab millionlab odamlar kronik yallig’lanuvchi dermatologiyadan azob chekmoqda. Odatda, akne to’lqinli tarzda rivojlanadi. Dermatologlar uchun kronik namoyonlar gormonal o’zgarishlar yoki keksayish sababli paydo bo’lgan yangi namoyonlardan kam ma’lum emas. Bunday holatlarda har doim tibbiyot mutaxassisi bilan maslahatlashishni tavsiya etiladi.
Xulosa: Kutilmagan teri muammolari va mumkin bo’lgan sabablar bo’yicha tavsiyalarga qaramay, tibbiyot mutaxassisining teringizni tahlil qilishiga ruxsat berishingiz zarur: mutaxassis teri turini yoki akne holatini o’rganadi, ilgari ko’rilgan choralarni muhokama qiladi va individual davolash va teri parvarishi rejasini ishlab chiqadi. Ushbu reja kremlar, infuziyalar va serumlardan foydalanadigan mahalliy davolashni, tozalash va boshqa protseduralarni, masalan, tibbiy mikroneedlingni, shuningdek, tizimli davolashni, tabletkalar yoki mikroelementlar yordamida o’z ichiga olishi mumkin.

Неприятная кожа – что делать?
Кто этого не знает: с нетерпением ожидая особый случай, мы утром смотрим в зеркало и … : нам на лицо светит новый прыщ, конечно, в очевидном месте, например, прямо на кончике носа или как болезненная шишка посередине лба. Задача такова: как избавиться от него – не за 10 дней, а как можно быстрее. Почему возникают прыщи, как их лечить и что можно сделать для профилактики, объясняет дерматолог доктор Катрина Медек.
7 советов против проблемной кожи
Внезапно возникла проблемная кожа, и вы не хотите ждать приема у врача или хотите дополнительно поддержать кожу? Тогда следуйте следующим советам:
01 Последовательное очищение: утром и вечером с помощью специальных продуктов для комбинированной или проблемной кожи.
02 Защита от солнца: ежедневное использование некомедогенных солнцезащитных средств с легкой текстурой, чтобы избежать следов от прыщей.
03 Сбалансированное питание: уменьшение потребления промышленного сахара, молочных продуктов, фастфуда и увеличение потребления продуктов, содержащих омега-3 жирные кислоты, овощей и фруктов.
04 Борьба с проблемной кожей изнутри: с помощью добавок, таких как витамины A, C, D и E, и противовоспалительных компонентов, таких как ладан, экстракт виноградных косточек или омега-3 жирные кислоты.
05 Избегание слишком тесной синтетической одежды.
06 Избегание чрезмерного использования макияжа для маскировки: использование некомедогенных BB- или CC-кремов вместо толстых слоев макияжа для покрытия.
07 Держите руки подальше: не смотрите в увеличительное зеркало и не давите на прыщи, так как это усугубляет воспаление и часто приводит к образованию рубцов.
Осторожно с трендами в уходе за кожей в социальных сетях:
Хлорофиловые пластыри, охлаждение кожи, «skin gritting», нанесение цинковой мази на ночь, зубная паста, лимонный сок, патчи, маски и полоски – социальные сети, такие как TikTok и Instagram, ежедневно представляют новое секретное средство против проблемной кожи. Однако различные методы, рекомендованные непрофессионалами, должны восприниматься с осторожностью, поскольку все, что обладает эффектом, может иметь и побочные действия, то есть часто приводить к обратному результату и вредить коже. Поэтому рекомендуется обращаться к дерматологу на раннем этапе с проблемной кожей, а не дожидаться появления крупных и глубоких прыщей, которые затем заживают с образованием рубцов.
Причины проблемной кожи
Вопрос «Почему?» обычно не поддается быстрому и простому ответу, поскольку нежелательные проявления кожи возникают в результате сложного взаимодействия различных факторов. Помимо наследственной предрасположенности и гормональных изменений, таких как поликистозное заболевание яичников (ПКО), важную роль в появлении проблемной кожи играют стиль жизни (курение, стресс, алкоголь), питание (промышленный сахар, пищевые добавки, ожирение) и экологические факторы (чрезмерное солнечное облучение, загрязнение воздуха). Прием некоторых медикаментов также может вызывать проблемы с кожей как побочное действие.
Кроме того, существуют сообщения о том, что нехватка витамина D может быть связана с проблемной кожей или акне. Слишком интенсивный уход или использование неправильных средств по уходу, а также недостаточный уход за кожей могут способствовать появлению прыщей. Поэтому важно провести тщательный разговор, чтобы установить причины и найти подходящее лечение и уход за кожей.
Как питание влияет на нашу кожу
Научно доказано, что питание влияет на функцию сальных желез и на размножение бактерий через различные биохимические маркеры, что способствует прогрессированию воспалений при акне. Например, содержащиеся в молоке гормоны и факторы роста при чрезмерном потреблении могут ухудшить состояние кожи. Это особенно часто происходит у спортсменов, которые регулярно употребляют молочный белок или протеиновые коктейли (сыворотка).
Также описана связь между уровнем сахара в крови и акне, поэтому рекомендуется избегать промышленного сахара и уменьшить потребление простых углеводов.
Кроме того, результаты исследований указывают на улучшение состояния кожи при использовании пробиотиков. Они могут снижать воспаление, уменьшать прыщи и покраснения, а также улучшать увлажнение кожи за счет модуляции микробиома кожи и кишечника – в зависимости от способа применения. Однако для подтверждения этих данных необходимы дополнительные научные наблюдения и исследования.
Жирные кислоты, овощи и фрукты в основном защищают, поэтому в список покупок стоит добавить следующие продукты питания, так как они могут положительно влиять на воспалительные процессы: рыбу, масла, такие как рапсовое масло, льняное масло, грецкое ореховое масло, а также растения, орехи и семена, например: семена чиа, льняные семена, миндаль, авокадо и т.д.
Проблемная кожа во время беременности
Говорят, что девочки приносят прыщи, а мальчики — сияние. Это так? По мнению различных мамских блогов, опыту и народным мнениям, пол ребенка можно определить по коже беременной женщины. Якобы девочки вызывают у будущей мамы проблемную кожу и тусклые волосы, в то время как мамы мальчиков от этого страдают меньше. Похоже, так говорят.
Факт в том, что более 90 % женщин испытывают сложные изменения кожи из-за гормональной перестройки во время или после беременности. Помимо растяжек, изменений цвета кожи и сухости, прыщи и загрязнения могут испортить беременное сияние.
Увеличенная продукция мужских половых гормонов (андрогенов) приводит к избыточной выработке себума, и описанный выше цикл начинает действовать.
Фактором риска для возникновения беременности акне могут стать серьезные проблемы с кожей в подростковом возрасте. Но и здесь нет четкой закономерности: у некоторых женщин акне во время беременности исчезает, у других оно усиливается. Также проявление меняется от беременности к беременности. Обычно оно уменьшается по мере того, как женский организм привыкает к гормональной перестройке.
Улучшение состояния кожи незадолго до родов связано с повторным изменением гормонального фона. Кстати, отмена противозачаточных таблеток также может вызвать проблемы с кожей, по этой причине многие пациентки приходят ко мне на консультацию. Ранее противозачаточные таблетки часто назначались для борьбы с проблемной кожей, сейчас же это происходит только в определенных случаях, поскольку на сегодняшний день у нас есть очень эффективные нехронологические терапии для лечения акне.
Проблемная кожа против акне
В то время как прыщ или небольшие загрязнения могут быть раздражающими, но в целом не представляют собой серьезную проблему, акне — это серьезное и распространенное кожное заболевание, которое оказывает значительное влияние на самооценку, психическое здоровье и качество жизни пациентов. Миллионы людей по всему миру страдают от хронической воспалительной дерматозы. Обычно акне протекает волнообразно. Хронические проявления дерматологам известны так же хорошо, как и новое появление из-за гормональной перестройки или в пожилом возрасте. В таких случаях всегда рекомендуется обратиться за консультацией к медицинскому специалисту.
Вывод: Несмотря на советы по внезапным проблемам с кожей и возможным причинам, вам следует позволить медицинскому специалисту проанализировать вашу кожу: специалисты исследуют тип кожи или акне, обсуждают ранее проведенные меры и составляют индивидуальный план лечения и уход за кожей. Он может включать местное лечение с использованием кремов, настоев и сывороток, очищений и других процедур, таких как медицинское микронедлинг, до системного лечения с таблетками или микронутриентами.