Nemis tilida so’zlashuvchi davlatlarda haqiqiy osteoporoz epidemiyasi kuzatilmoqda. Taxminan 552 000 avstriyalik, 5 659 000 nemis va 524 000 shveysariyalik patologik suyak yo’qotishidan aziyat chekmoqda, bu esa ayniqsa yoshi ulg’aygan sari yomon oqibatlarga olib kelishi mumkin. Ushbu kasallik aslida davolanishi mumkinligini hisobga olinsa, kasallar soni ortayotganiga ishonish qiyin. O’tkazilgan izlanishlar shuni ko’rsatadiki: tegishli choralarni qanchalik erta boshlasangiz, osteoporozga qarshi kurashishda va jiddiy oqibatlardan qochishda shunchalik muvaffaqiyatli bo’lasiz.
Qanday qilib osteoporozning oldini olish mumkin?
Qish uchun g‘amlab qo‘yilgan zaxiralaridan oziqlanadigan olmaxon kabi, biz odamlar ham yoshlikdan iloji boricha yuqori suyak zichligi zaxirasini shakllantirishga e’tibor berishimiz kerak. Chunki birinchi hayot uchdan biri davomida suyaklarimiz qanchalik mustahkam (ya’ni yaxshiroq mineralizatsiyalangan) bo’lsa, qarilikdagi tabiiy yemirilishining oqibatlari shunchalik kam bo’ladi.
Ammo suyak sog’lig’ini o’z qo’liga olish hech qachon kech emas. Chunki bizning suyaklarimiz, faol jonli to’qima sifatida, hayot davomida o’zgarishi mumkin – asosan yomon tomonga, lekin to’g’ri yondashuv bilan yaxshi tomonga ham o’zgartirish mumkin. Quyidagi maslahatlar bilan, osteoporozning oldini olish maqsadida, suyak yemirilishini to’xtatish yoki ideal holatda hatto suyak zichligini oshirishga erishishingiz mumkin:
Suyakni mustahkamlovchi oziqlanish
Yoshlik yillarimizda ham, keyinchalik hayotda ham suyakni mustahkamlovchi oziqlanish muhim rol o’ynaydi. Hayotiy ozuqa moddalariga boy, hayotiy elementlarga boy taomlar (sabzavotlar, ko’katlar va mevalar bilan boy) bilan bir qatorda yil davomida optimal D vitamini darajalari ta’minlanishi kerak – ya’ni aprel va oktyabr oylarida mo’tadil quyoshda bo’lish va D vitaminini qo’shimcha qabul qilish orqali optimal darajaga yetkazish muhim. Qonda D vitamini darajasini muntazam nazorat qilish tavsiya etiladi, yozda ham, qishda ham D vitaminining optimal holatda saqlanishi uchun.
Nima uchun o’simliklardan iborat dieta suyak yemirilishini oldini oladi
Kuchli kislota yuki (masalan, ko’p miqdorda go’sht mahsulotlari oziq-ovqat, stres) suyaklarimizni yemirishi mumkin. Natijada, bu nafaqat suyakdan kaltsiyni chiqaradi, balki osteoklastlar (suyakni yo’q qiluvchi hujayralar) ni ham rag’batlantiradi. Shuning uchun maqsadli moddalar  qabul qilish juda muhimdir. O’simliklarga boy ovqatlanishdan tashqari, maqsadli preparatlar preparatlar (ishqoriy kukunlar, ishqoriy kapsulalar) organizmni ishqoriy moddalar bilan ta’minlashi mumkin.
Muhim vitaminlar va minerallar
Kaltsiy: Kaltsiy suyaklar uchun foydalidir. Ushbu qoidani ko’pchiligimiz boshlang’ich maktab yoshida o’rganganmiz. Ushbu mineral bizning suyaklarimizni shakllantirmaydi, ammo ularning muhim tarkibiy komponentidir. Ajablanarli emas – umuman tananing taxminan 98% kaltsiy suyakda joylashgan. Ammo kaltsiyni suyaklarga o’rnatish uchun D vitamini zarurdir.
D vitamini: ko’p yillar davomida ko’pchilik kaltsiyni faqat suyaklar bilan bog’ladi. Ammo endi, ko’p yillik ma’lumot targ’iboti natijasida, yana bir suyak ozuqa moddasi, D vitamini, ko’pchilikning ongiga yetib keldi. Ushbu yog’da eriydigan vitamin kaltsiyni ichakdan olish va suyaklarga qo’shishga yordam beradi – suyak sog’lig’iga qo’shadigan muhim hissadir, shuning uchun D vitamini darajasini yil davomida optimal davrda saqlash kerak.
K vitamini: Ko’pchilik bilmaydi, ammo K vitamini ham sog’lom suyaklar uchun muhimdir. Ushbu yog’da eriydigan vitamin suyak shakllanishini faollashtirishda rol o’ynaydi. U osteokaltsin ishlab chiqarish uchun zarur bo’lib, suyak zichligini oshirib, kaltsiy va gidroksiapatitni suyak ichida bog’laydi.
Boshqa foydali ozuqalar
Bor: Mikroelement bor gormon, suyak va mineral muvozanatini tartibga solishda ishtirok etadi.
Rux, mis va marganets: Mikroelementlar rux, mis va marganets suyak matrisasining shakllanishida ishtirok etadi.
Magniy: Magniy etishmasligida suyaklarni yo’q qiluvchi hujayralarning (osteoklastlar) faolligi oshadi. Bundan tashqari, ushbu mineral D vitaminining suyak faol shakli kaltsitriolga aylanishida ishtirok etadi. D vitamini bilan birgalikda magniy suyakning demiralizatsiyalanmasligini ta’minlaydi va shuning uchun suyak massasini shakllantirish va saqlash uchun zarurdir.
Bio-aktiv qo’shimchalar
Murakkab oziq-ovqat qo’shimchalari suyaklarimizni zarur mikronutrientlar bilan maqsadli ta’minlashi mumkin. Tavsiya etilgan preparatlar eng so’nggi ilmiy ma’lumotlarga asoslanadi. D vitamini, kaltsiy va K2 vitamini bilan birgalikda ular suyakni mustahkamlashda ishtirok etuvchi, juda muhim suyak ozuqa moddalari, masalan, magniy, fosfor, marganets, rux va borni ham o’z ichiga oladi. Tavsiya etilgan suyak preparatlari nafaqat tadqiqotda asoslangan formulasi bilan, balki sifati bilan ham ajralib turadi. Sifat nazorati va keraksiz texnik yordamchi moddalarni foydalanishdan voz kechish bilan bir qatorda, premium preparatlar – agar imkoni bo’lsa – klinik sinovdan o’tgan brendlashgan xomashyolarga (masalan, K2VITAL®) tayangan.
…Sport va kuchli mashqlar
Kim dam olsa zanglaydi. Ushbu maqol suyak salomatligiga juda mos keladi. Yugurish, arqondan sakrash, tennis yoki piyoda yurish farqi yo’q – suyaklarga bosim o’tkazadigan sport turlari tana uchun suyak mineralizatsiyalashiga sarmoya qilish kerakligini bildiradi. Bu barcha yosh guruhlarini harakatga keltirishi kerak: yetarli jismoniy faollik yoshlikda suyak zichligini mustahkamlaydi va shunday qilib 30 yoshida taxminan erishiladigan insonning maksimal suyak minerallari zichligini oshiradi. Ushbu individual ravishda erishilgan maksimal suyak zichligi qanchalik yuqori bo’lsa, qarigan paytda suyaklarning mustahkam bo’lish imkoniyati shuncha yuqori bo’ladi. Katta yoshda sport va ayniqsa kuch mashqlari suyak zichligi yo’qolish tezligini sekinlashtiradi.
Alkogolni o’lchovda iste’mol qiling (yaxshisi umuman iste’mol qilmang)
Haddan tashqari ichilgan spirtli ichimlik suyaklarimizni sindirib qo’yishi mumkin. Axir, bunaqa hayot tarzi osteoblastlarga (suyak tuzulishining suyak hujayralari) o’z ishini qilishida xalaqit berishi va suyaklarimizni nafaqat nozik qilish, balki singan joylarni sog’ayishini sekinlashtirishi mumkin.
Nikotin iste’molidan voz keching
Chekishning salomatligimizga salbiy ta’siri yangilik emas. Ammo chekish ham suyaklarimizga ham zarar etkazishi mumkinligini bilarmidingiz? Sigaretadan foydalanish qon kapillyarlarini toraytirib, suyaklarni ozuqa moddalar bilan ta’minlashni yomonlashtiradi. Sigaretani tashlash salomatlikka ijobiy ta’sir qiladi, shu jumladan suyaklar salomatligiga.
Normal vazn
Ko’plab hayotiy masalalarda oltin o’rtalik haqiqatan ham to’g’ridir – shu jumladan suyaklarga xavfsiz vaznni saqlash ham. Ortib ketgan vazn bizning suyaklarimizga ortiqcha yuk bo’ladi va ular suyaklar harakatini qiyinlashtiradi. Shu bilan birga, haddan ziyod kam vazn suyak mustahkamligini buzishi mumkin, chunki bu ko’pincha oziqa moddalar yetishmovchiligi bilan bog’liq – ayollarda esa suyaklarni himoya qiluvchi estrogen gormoni yetishmovchiligi bilan bog’liq.
Yiqilishni oldini olish uchun balans mashqlari
65 yoshdagi odamlarning taxminan uchdan biri har yilda kamida bir marta yiqilib tushadi – tendensiya yosh ortishi bilan oshib boradi. Kim o’z muvozanatini mashq qilsa, salomatligiga 2 yo’l bilan yordam beradi: bir tomondan, xavfli vaziyatlarda (masalan, gilam ustida qoqilib qolish paytida) tezroq muvozanatga qaytadi, ikkinchidan, kundalik hayotida o’zini yanada ishonchliroq his qiladi. Bu mashqlar orqali tana va ong muntazam qachon va qanday reaksiya berishini bilib oladi. BU mashqlar haftasiga ikki marta minimal yarim soat bajarilishi maslahat beriladi.
Suyak zichligini o’stirish mumkinmi?
Faol tirik to’qima sifatida suyaklar umr davomida yangilanib boradi. Shunday qilib, taxminan 30 yoshida maksimal suyak zichligi darajasiga erishilgan davrdan so’ng, holatga qarab (suyakdagi mikronutrientlar bilan suyak sog’liqligida oziqlanish, sog’lom hayot tarzi va jismoniy faollik) yoshga mos ravishda suyak zichligini oshirish yoki suyak yemirilishini kamida to’xtatish yoki sekinlashtirish mumkin.
Xulosa:
Suyakni mustahkamlovchi oziq ovqatdan tashqari, maxsus qo’shimchalar  suyak metabolizmiga maqsadli yordam berishi va osteoporozni oldini olishi mumkin. Tavsiya etilgan klassik  dorilar, kaltsiy, D vitamini K2 vitaminiga qo’shimcha ravishda tadqiqotlarda o’rganilgan boshqa suyak ozuqa moddalarini ham qabul qilish foydali. Bundan tashqari, muntazam ravishda suyakni kuchaytiruvchi mashqlar bajarilishi kerak. Chunki ozuqalar bosim ostida qolgan suyaklarda yaxshiroq so’riladi.
Ko’p so’raladigan savollar
Osteoporozning oldini olish uchun nima qilish mumkin?
Kuchli suyaklar, shubhasiz, uzoq muddatli loyihadir – oziqa moddalarga boy, asosan o’simlikdan iborat parhez, yil davomida optimal D vitamini ta’minoti va muntazam jismoniy harakatlar ushbu loyihaning asosini tashkil etadi. Ayniqsa, oxirgilari tanaga suyak mineralizatsiyasiga ahamiyat berishni signal qiladi. Qo’shimcha ravishda, ilmiy isbotlangan suyak ozuqa moddalar bilan maxsus qo’shimchalar ham maqsadli yordam ko’rsatishi mumkin.
Qaysi oziq-ovqatlar suyak zichligi uchun foydalidir?
Suyaklarda uchun parhez kam go’sht, kolbasa, yog ‘, shakar va tuz, lekin ko’proq sabzavotlar, mevalar, yong’oq, dukkakli va butun don mahsulotlardan iborat bo’lishi kerak. Lekin oziq-ovqatlarda eng asosiy modda D vitamini hisoblanadi.
Suyak zichligini yaxshilashilay olamizmi?
Ha, aslida suyak zichligini yaxshilash yoki qariyalarda suyak zichligi kamayishini to’xtatish/kamaytirish mumkin. Buning uchun lekin doimish kuch treninglari,  suyaklar uchun yaxshi parhez va qo’shimcha bio-aktiv qo’shimchalarni qabul qilish yordam bera oladi.
Osteoporozni oldini olish uchun nima ichish kerak?
Maxsus bio-aktiv qo’shimchalar suyak yemirilishini to’xtatishi, hattoki suyak zichligini yaxshilashi mumkin. Oxirgi imiy tadqiqotlarga ko’ra nafaqat klassik kaltsiy, Vitamin D3, Vitamin K2 balki ilgari e’tibor berilmagan magniy, fosfor, rux, mangan va bor mikroelementlari ham osteoporozni oldini olishda yordam beradi.

Профилактика остеопороза — советы по питанию, добавкам и другим мерам
В немецкоязычных странах наблюдается настоящая эпидемия остеопороза. Около 552 000 австрийцев, 5 659 000 немцев и 524 000 швейцарцев страдают от патологической потери костной массы, что особенно с возрастом может иметь драматические последствия. Еще более потрясающе, когда задумываешься, что это заболевание на самом деле поддается лечению. В этом случае правило таково: чем раньше начинают принимать соответствующие меры, тем успешнее можно противостоять остеопорозу и избегать серьезных последствий.
Как можно предотвратить остеопороз?
Как белка, которая живет за счет своих зимних запасов, так и люди должны заранее заботиться о том, чтобы в молодом возрасте сформировать как можно более высокий уровень костной плотности. Ведь чем прочнее (то есть лучше минерализованы) наши кости в первой трети жизни, тем менее драматичны последствия естественного разрушения с возрастом.
Но даже для пожилых людей никогда не поздно взять здоровье своих костей в свои руки. Ведь наши кости как живые активные ткани могут изменяться на протяжении всей жизни – в худшую, но с правильным подходом и в лучшую сторону. Следуя приведенным ниже советам, вы можете, в русле профилактики остеопороза, помочь сохранить стабильность костной массы – или в идеале даже улучшить плотность костей:
Питание, укрепляющее кости
Костный рацион играет важную роль как в молодые годы, так и в более поздние. Помимо богатого питательными веществами, базового рациона (богатого овощами, травами и фруктами), следует круглый год обеспечивать оптимальные уровни витамина D – то есть умеренное пребывание на солнце с апреля по октябрь и дополнительный прием витамина D для достижения оптимального уровня. Рекомендуется регулярный контроль уровня витамина D в крови, чтобы как летом, так и зимой определить правильную индивидуальную дозу витамина D, которая поддерживает уровень в оптимальных пределах.
Почему растения с щелочными свойствами противостоят разрушению костей
Сильная кислотная нагрузка (например, большое количество животной пищи, стресс) может изнашивать наши кости. В конечном итоге это не только освобождает кальций из костей, но также стимулирует клетки, разрушающие кости (остеокласты). Поэтому так важно целенаправленно принимать щелочные препараты. Помимо растительной пищи, щелочные добавки (щелочные порошки, щелочные капсулы) могут обеспечить наш организм щелочными веществами.
Важные витамины и минералы для костей
Кальций: Кальций полезен для костей. Этому правилу многие из нас научились еще в начальной школе. Этот минерал, хотя и не является единственным строительным блоком наших костей, но является их важнейшим структурным компонентом. Неудивительно, что 98 % всего кальция тела находится в костях. Однако кальций необходим в сочетании с витамином D, чтобы действительно встраиваться в кости.
Витамин D: долгое время широкая масса связывала кальций только с костями. Однако теперь, благодаря многолетней просветительской работе, еще один костный нутриент, витамин D, вошел в сознание многих. Этот жирорастворимый витамин необходим для усвоения кальция из кишечника и встраивания в кости – существенный вклад в здоровье костей, ради которого стоит поддерживать уровень витамина D целый год в оптимальном диапазоне.
Витамин К: Мало кто знает, что витамин К также важен для здоровья костей. Этот жирорастворимый витамин играет роль в активации формирования костей. Он необходим для образования остеокальцина – белкового вещества, которое увеличивает плотность костей, связывая кальций и гидроксиапатит в качестве матрицы в костях.
Другие полезные вещества для костей
Бор: Микроэлемент бор участвует в регуляции гормонального, костного и минерального обмена.
Цинк, медь и марганец: Микроэлементы цинк, медь и марганец участвуют в формировании костной матрицы.
Магний: При недостатке магния увеличивается активность клеток, разрушающих кости (остеокластов). Кроме того, этот минерал участвует в превращении витамина D в активную для костей форму кальцитриол. В связке с витамином D магний обеспечивает, чтобы разрушение костной массы не происходило, и поэтому незаменим для формирования и поддержания костной массы.
Пищевые добавки
Сложные пищевые добавки могут целенаправленно снабжать наши кости необходимыми микронутриентами. Рекомендуемые препараты опираются на самые последние научные данные. Наряду с витамином D3, кальцием и витамином K2 они также содержат менее известные, но не менее важные костные нутриенты, такие как магний, фосфор, марганец, цинк и бор, которые участвуют в укреплении костей. Рекомендуемые костные препараты выделяются не только научно обоснованной формулой, но и в вопросах качества. Наряду с строгими контролями качества и отказом от ненужных технических вспомогательных средств, премиальные препараты, когда это возможно, используют клинически проверенные торговые марки (например, K2VITAL®).
… Спорт и силовые тренировки
Кто отдыхает — тот ржавеет. Это пословица как нельзя лучше подходит к здоровью костей. Независимо от того, бег, прыжки через скакалку, теннис или походы – виды спорта, которые воздействуют на наши кости, сигнализируют организму, что стоит вкладываться в минерализацию костей. Это должно волновать все возрастные группы: в молодости достаточная физическая активность улучшает формирование костной плотности и повышает таким образом пик костной массы – максимальное значение плотности костной минерализации человека, достигающееся примерно в возрасте 30 лет. Чем выше индивидуально достигнутая максимальная костная плотность, тем больше шансов на крепкие кости в старости. В пожилом возрасте спорт и особенно силовые тренировки замедляют скорость потери костной плотности.
Алкоголь в умеренных количествах
Чрезмерное употребление алкоголя может «сломать шею» нашим костям. В конечном итоге, это ядовитое вещество может нарушить работу остеобластов (= клеток, образующих кость) и сделать наши кости более хрупкими, а также замедлить заживление переломов.
Отказ от никотина
Что курение негативно сказывается на нашем здоровье – это не новость. Но знали ли вы, что курение также может повредить наши кости? Употребление сигарет сужает кровеносные капилляры, что ухудшает снабжение костей питательными веществами. Отказ от сигарет многократно себя окупает – в том числе и во благо костей.
Нормальный вес
Золотая середина во многих аспектах жизни действительно является верной – в том числе и когда речь идет о весе, безопасном для костей. При избыточном весе лишние килограммы нагружают наши кости и делают столь необходимое им движение более утомительным. Также хронический недостаточный вес может ослабить стабильность костей, поскольку это часто связано с недостатком питательных веществ – а у женщин и с недостатком гормона эстрогена, защищающего кости.
Баланс-тренировки как профилактика от падений
Примерно треть всех 65-летних людей падает как минимум один раз в год, и с возрастом эта тенденция возрастает. Кто тренирует свое равновесие, помогает себе двумя способами: во-первых, в опасных ситуациях (например, когда спотыкаешься об ковер) быстрее восстанавливаешься, а во-вторых, чувствуешь себя более уверенно в повседневной жизни. В конце концов, благодаря регулярным тренировкам равновесия тело и ум знают, как лучше всего реагировать в экстренной ситуации. Тренироваться следует по возможности два раза в неделю не менее получаса.
Можно ли нарастить костную плотность?
Как активная живая ткань, кости могут обновляться на протяжении всей жизни. Таким образом, даже в период после достижения максимальной костной плотности, примерно в 30 лет, с помощью целенаправленных мер (костное здоровое питание с костными микронутриентами, здоровый образ жизни и физическая активность) в зависимости от возраста можно улучшить плотность костей или по крайней мере замедлить потерю костной массы.
Вывод:
Помимо укрепляющего костное питание, специальные добавки могут целенаправленно поддерживать костный метаболизм и помогать предотвращать развитие остеопороза. Рекомендуется использовать препараты, которые помимо классических кальция, витамина D3 и витамина K2 также содержат другие научно обоснованные костные нутриенты. Дополнительно следует регулярно заниматься физическими нагрузками, укрепляющими кости. Лишь под нагрузкой минералы из пищи активно встраиваются в костные структуры.
Часто задаваемые вопросы
Что можно сделать для предотвращения остеопороза?
Укрепление костей – это долгосрочный проект. Обогащенное питательными веществами и в основном растительное питание, круглогодичная оптимальная обеспеченность витамином D и регулярные физические нагрузки являются основой этого проекта. Особенно важны последние, поскольку они сигнализируют организму, что стоит уделить внимание минерализации костей. Помимо этого, специальные добавки с научно обоснованными костными нутриентами могут оказать целенаправленную поддержку.
Какие продукты полезны для костной плотности?
Костное здоровое питание характеризуется низким содержанием мяса, колбасы, жиров, сахара и соли, но высоким содержанием овощей, фруктов, орехов, бобовых и цельнозерновых продуктов. Однако в независимости от питания важно следить за витамином D, который особенно рекомендуется получать через добавки.
Можно ли улучшить костную плотность снова?
Да, можно действительно улучшить костную плотность снова или, по крайней мере замедлить или стабилизировать потерю костной массы в старшем возрасте. Для достижения этой цели необходимо быть настойчивым и упорным – с регулярными физическими тренировками, костно-здоровым образом жизни и питания и с научно обоснованными специальными препаратами, разработанными специально для укрепления костного здоровья.
Что можно принимать для предотвращения остеопороза?
Специальные пищевые добавки могут поддерживать стабильность костной массы – или даже улучшать костную плотность. Рекомендуемые препараты опираются на последние научные исследования и содержат не только классические кальций, витамин D3 и витамин K2, но и менее известные питательные вещества для костей, такие как магний, фосфор, цинк, марганец и бор, которые участвуют в укреплении костей.